dzielnicewroclawia.pl

Blog dotyczący Wrocławia, hobby i lifestylu

Społeczeństwo

Masz problem z alkoholem? Jak może Ci pomóc terapeuta uzależnień we Wrocławiu?

Masz problem z alkoholem? Jak może Ci pomóc terapeuta uzależnień we Wrocławiu?

Nadużywanie alkoholu to problem, który często powoduje poczucie wstydu, przez co ukrywamy go przed światem. Niestety, sami go nie pokonamy. Sprawdź, jak może Ci pomóc terapeuta uzależnień we Wrocławiu!

Czy masz problem z alkoholem? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci terapeuta uzależnień z Empatio

Uzależnienie od alkoholu ma podłoże chemiczno-behawioralne. Z jednej strony etanol sprawia, że organizm przyzwyczaja się do niego i domaga się coraz wyższych dawek. Z drugiej my nie umiemy wyobrazić sobie wieczornego relaksu bez lampki wina. Terapeuta uzależnień z Empatio pomoże Ci ocenić, czy przekroczyłeś/przekroczyłaś cienką granicę, która dzieli okazjonalne picie alkoholu od nałogu. Kiedy sami próbujemy zweryfikować, czy została ona naruszona, napotykamy na problem. Brakuje nam bowiem obiektywizmu. Wiele osób uzależnionych uważa, że kontroluje sytuację i w każdej chwili może zrezygnować z wina czy piwa. Niestety, odstawienie alkoholu powoduje dokuczliwe objawy, przez co porzucenie nałogu rodzi liczne niedogodności. 

Uzależnienie od alkoholu jako sposób na regulację emocji

Kluczowe znaczenie ma nasz stosunek do alkoholu i rola, jaką odgrywa w naszym życiu. Jeśli pijemy go okazjonalnie i w niewielkich ilościach, raczej nie spowoduje u nas żadnych poważnych konsekwencji. Niestety, czasem traktujemy go jako sposób na zagłuszenie trudnych emocji. Niektóre z nich sprawiają wrażenie niezwykle niekomfortowych. Lęk, który pojawia się jako odpowiedź na potencjalne zagrożenie czy smutek informujący nas o stracie, próbujemy stłumić. Alkohol przynosi nam upragnioną ulgę, przez chwilę nie obawiamy się przyszłości i czujemy się lepiej. Niestety, za tę “poprawę” płacimy wysoką cenę. Uzależniamy się od etanolu. Nasz układ nagrody, który jest napędzany przez dopaminę, domaga się coraz większych i częstszych dawek tej substancji. W rezultacie w pewnym momencie sami nie umiemy zaprzestać sięgania po alkohol. Chęć wypicia piwa czy wina staje się silniejsza od nas. 

Psychoterapeuta uzależnień może nam pomóc regulować emocje w zdrowy sposób. Najczęściej wystarczy pozwolić im przepływać i podchodzić do nich z uważnością wolną od osądzania. Emocje wówczas bardzo szybko przemijają.

terapeuta uzależnień

Alkohol często traktujemy jako sposób na “znieczulenie” i stłumienie trudnych emocji, których nie potrafimy regulować.

Sięganie po alkohol w sytuacjach stresowych

Wiele osób skarży się dziś na przewlekłe napięcie nerwowe. Doświadczamy go wskutek presji społecznej, nadmiaru obowiązków, zbyt wysokich oczekiwań i chaosu informacyjnego. Staramy się za wszystkim nadążyć, ale często nasze zmagania z codziennością są z góry skazane na niepowodzenie. Trudno nam wykonać wszystkie zadania przewidziane w pracy, ugotować dwudaniowy obiad, odwiedzić rodziców, spotkać się z przyjaciółmi i posprzątać mieszkanie. Doba ma tylko 24 godziny. Wieczorem z powodu odczuwanego stresu nie umiemy zasnąć. Natychmiastowe odprężenie przynosi alkohol. On dość dobrze “znieczula”, ale tylko na chwilę. Niestety, jednocześnie nas od siebie uzależnia. W pewnym momencie nie umiemy odzyskać równowagi emocjonalnej bez kieliszka wina czy wódki.

Kieliszek wina dla kurażu – dlaczego tak łatwo wpaść w nałóg?

Nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi jest obciążone ryzykiem, że spotkamy się z odrzuceniem. Jeśli mamy niską samoocenę, postrzegamy samych siebie jako niezbyt interesujących rozmówców. Boimy się, że podczas spotkania popełnimy gafę, zabraknie nam ciekawych tematów lub tak cenionego poczucia humoru. Próbujemy dodać sobie odwagi, sięgając po alkohol. Kieliszek wina czy piwo pomaga nam się rozluźnić. Sprawia też, że nabieramy większej śmiałości w kontaktach z innymi ludźmi. Na moment uciszamy naszego Wewnętrznego Krytyka, który powtarza nam, że jesteśmy niewystarczająco inteligentni i atrakcyjni towarzysko. Niestety, alkohol w dłuższej perspektywie może nasilać stany lękowe, których doświadczamy.

terapeuta uzależnień

Alkohol pomaga wyłączyć Wewnętrznego Krytyka i sprawia, że stajemy się bardziej otwarci w sytuacjach towarzyskich, ale łatwo można się od niego uzależnić.

Społeczny przymus sięgania po alkohol podczas spotkań towarzyskich

Uzależnienie od alkoholu niekiedy wynika z uwarunkowań społecznych. W niektórych środowiskach żadne spotkanie nie może odbyć się bez wódki czy piwa. Osoba, która odmawia ich spożywania, jest traktowana jako potencjalny zdrajca i konfident. Nikt z nas nie chce spotkać się ze społecznym wykluczeniem, gdyż to jawi nam się jako zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. W rezultacie wznosimy toasty, które przyczyniają się do utraty zdrowia.

Skutki nadużywania alkoholu – do czego prowadzi nałóg?

Jak widać, bardzo łatwo możemy przekroczyć cienką granicę między piciem okazjonalnym a uzależnieniem od alkoholu. Gdy do tego dojdzie, ponosimy dalsze konsekwencje. Nałóg powoduje bowiem:

  • pogorszenie relacji z najbliższymi, w tym z rodziną i przyjaciółmi,
  • zaniedbanie pracy i nauki,
  • pogorszenie stanu wątroby i trzustki,
  • problemy finansowe z powodu wydawania wszystkich pieniędzy na alkohol,
  • sięganie po alkohol domowej roboty w stanach desperacji, który może zawierać metanol i powodować utratę wzroku,
  • rezygnację z pasji i celów życiowych.

Reasumując, alkohol znajduje się w centrum życia osoby uzależnionej, przez co jej aktywność w różnych obszarach ulega zmniejszeniu. Każde swoje działanie podporządkowuje nałogowi. Np. wybiera tylko te lokale na spotkania ze znajomymi, w których można napić się piwa.

terapeuta uzależnień

Nadużywanie alkoholu wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, relacje z innymi oraz życie zawodowe.

Terapia uzależnień w gabinecie Empatio – dlaczego warto z niej skorzystać?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć problem z alkoholem, nie lekceważ go. Zgłoś się do specjalisty. Niestety, samemu nie pokonasz uzależnienia, ponieważ ma ono zarówno podłoże chemiczne, jak i behawioralne. Terapeuta uzależnień z Empatio pomoże Ci zrozumieć, co kompensujesz sobie, sięgając po alkohol. Pokaże Ci też, jak swoje potrzeby możesz zaspokoić w zdrowy i adaptacyjny sposób. Pomoże Ci przyswoić techniki regulacji emocji, dzięki którym nie będziesz odczuwać przymusu zaglądania do kieliszka. 

Dla wielu osób uzależnienie od alkoholu stanowi temat tabu. Wstydzą się rozmawiać o tym, że nałóg stał się częścią ich życia. Terapeuta uzależnień z Empatio nie ocenia w żaden sposób swoich klientów. Zdaje sobie bowiem sprawę, że każdy z nas pragnie wieść szczęśliwe i udane życie. Nie zawsze jednak dysponuje narzędziami, które pozwalają mu w adaptacyjny sposób uporać się z trudnymi emocjami i rozładować napięcie nerwowe. Na szczęście zawsze możesz nauczyć się nowych technik i porzucić nałóg, który przejął nad Tobą kontrolę. Z pomocą terapeuty stanie się to łatwiejsze. W naszym gabinecie Empatio panuje przyjazna, bezpieczna i życzliwa atmosfera. Klient jest zawsze traktowany z szacunkiem i zrozumieniem, co wspiera proces zdrowienia. 

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

Materiał zewnętrzny

Udostępnij