dzielnicewroclawia.pl

Blog dotyczący Wrocławia, hobby i lifestylu

Turystyka

O najstarszej dzielnicy we Wrocławiu

O najstarszej dzielnicy we Wrocławiu

Najstarszą dzielnicą Wrocławia jest Stare Miasto, które zostało założone w XI wieku. To tutaj znajduje się wiele zabytków, takich jak Katedra św. Jana Chrzciciela, Rynek oraz wiele innych budynków zabytkowych. Dzięki temu Stare Miasto jest popularnym miejscem turystycznym oraz kulturalnym centrum miasta.

Stare Miasto i Rynek

Stare Miasto we Wrocławiu to nie tylko najstarsza, ale również najważniejsza i najbardziej malownicza dzielnica miasta. Najważniejszym punktem turystycznym Starego Miasta jest bez wątpienia Rynek, który jest jednym z największych w Europie. Ma formę centralnej piazzy a jego powierzchnia wynosi około 3,8 hektara.

Na Rynku we Wrocławiu można podziwiać wiele zabytkowych budynków, w tym Ratusz, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Ratusz został zbudowany w XIV wieku i przez wiele lat był siedzibą władz miejskich. Dziś można zwiedzać jego wnętrza i podziwiać piękne sale oraz wieżę widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na całe miasto. Na wrocławskim Rynku znajduje się również wiele innych zabytkowych budynków, takich jak kamienice, które zostały zbudowane w różnych stylach architektonicznych, m.in. gotyckim, renesansowym czy barokowym. Wiele z tych budynków zostało odrestaurowanych i dzisiaj pełnią różne funkcje, takie jak sklepy, kawiarnie czy muzea.

Odbywają się tu liczne imprezy, festiwale i koncerty, a w okresie przedświątecznym organizowany jest tu jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce.

Stare miasto i jego zabytki

Stare Miasto we Wrocławiu to nie tylko najbardziej rozpoznawalne zabytki takie jak Katedra św. Jana Chrzciciela czy Ostrówa Tumski. Ulice wrocławskiej starówki są pełne pereł architektonicznych, spośród których warto zobaczyć: 

 • Wieża ciśnień – zbudowana w latach 1904-1905, to jedna z największych wież ciśnień w Europie. Znajduje się na placu Grunwaldzkim i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Wrocławia.
 • Kościół św. Elżbiety – gotycki kościół zbudowany w XIII wieku, obecnie pełniący funkcję kościoła katolickiego oraz kulturalnego centrum miasta.
 • Kościół św. Mikołaja – gotycki kościół z XIII wieku, z charakterystyczną, wieżą zegarową i przepięknym ołtarzem.
 • Kościół Bożego Ciała – barokowy kościół z XVIII wieku, z zewnątrz zdobiony ornamentami i kolumnami, a wewnątrz przepiękną polichromią.
 • Kościół św. Ducha – gotycki kościół z XIV wieku, z charakterystycznymi szczytami, zwieńczonymi kamiennymi pinaklami.
 • Klasztor oo. Jezuitów – barokowy klasztor z XVIII wieku, z pięknym dziedzińcem i renesansowym portalem.
 • Pałac Królewski – renesansowy pałac z XVI wieku, z charakterystycznym, arkadowym dziedzińcem i bogato zdobioną elewacją.
 • Kolegium św. Marii Magdaleny – barokowe budynki z XVIII wieku, z przepięknym portalem i rzeźbami na elewacji.
 • Kamienice przy ulicy Świdnickiej – zabytkowe kamienice z XIX wieku, z licznymi detalami architektonicznymi i pięknymi fasadami.
 • Muzeum Narodowe – zabytkowy budynek z XIX wieku, mieszczący liczne galerie sztuki i wystawy muzealne.
 • Collegium Maius Uniwersytetu Wrocławskiego – gotycki budynek z XIV wieku, dawniej siedziba uniwersytetu, obecnie muzeum i centrum kultury.
 • Hala Targowa – zabytkowa hala z XIX wieku, z pięknymi kolorowymi witrażami i charakterystycznymi łukami na elewacji.

Stare Miasto we Wrocławiu jest jednym z najcenniejszych zabytkowych zespołów architektonicznych w Polsce. Miasto zachowało wiele oryginalnych budynków z różnych okresów historycznych, takich jak gotyk, barok, renesans i modernizm. Wszystkie one razem tworzą unikalną atmosferę i piękno tego miasta.

Udostępnij