dzielnicewroclawia.pl

Blog dotyczący Wrocławia, hobby i lifestylu

Lifestyle

Jakie są zalety i wady okien dachowych?

Jakie są zalety i wady okien dachowych?

Czy warto inwestować w okna dachowe? W poniższym artykule krótko scharakteryzujemy zalety i wady stolarki okiennej, a także skupimy się na charakterystyce ich właściwości aranżacyjnych. Zapraszamy do lektury wszystkich, którym bliski jest temat stolarki okiennej na poddaszach.

Dlaczego warto inwestować w okna dachowe?

Jakie są najważniejsze zalety okien dachowych? Po pierwsze, mają one olbrzymi potencjał aranżacyjny. W związku z tym, że znajdują się w górnej części pomieszczenia, mieszkańcy mogą w dowolnie ustawiać znajdujące się wewnątrz meble. W razie potrzeby można je też wzbogacić ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, takimi jak m.in. rolety na okna dachowe.

Warto też dodać, że okna dachowe na poddaszu są trudne do penetracji przez potencjalnego włamywacza, gdyż znajdują się wysoko i zwykle nie są w jego zasięgu. Co więcej, okna można montować praktycznie na każdym typie zadaszenia, gdyż dopuszczalny kąt montażu oscyluje w granicach od 15 do 90 stopni.

Okna dachowe zapewniają też lepsze doświetlenie wnętrza i efektywniej dogrzewają wnętrze w porze zimowej. Gwarantują one też mnóstwo prywatności, gdyż trudno podejrzeć przez nie znajdujące się w środku osoby.

Trudności techniczne i aranżacyjne wynikające z montażu okien dachowych

Jakie są najważniejsze wady okien dachowych? To, co jest zaletą w porze zimowej, latem jest poważnym wyzwaniem. Chodzi oczywiście o ciepło i jego akumulację wewnątrz pomieszczenia. Mieszkanie na poddaszu w porze letniej wiąże się z nadmiernym ogrzewaniem wnętrza. Sposobem rozwiązania tego problemu są rolety na okna dachowe, ale zwykle nie są one w stanie zatrzymać całej energii cieplnej.

Trzeba też pamiętać, że okna dachowe są bardziej narażone na niekorzystne warunki pogodowe. Wyzwaniem są zwłaszcza intensywne opady atmosferyczne. O ile deszcz lub śnieg mogą doprowadzić do przeciekania stolarki, o tyle intensywne gradobicie może doprowadzić do jego uszkodzenia. Nie można też zapominać, że okna dachowe znacznie łatwiej się brudzą. Ich utrzymanie w czystości jest mocno utrudnione.

Czy warto decydować się na okna dachowe?

Okna dachowe mają więcej zalet niż wad. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed czynnikami pogodowymi. Dobrym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej rolety, które ochronią okno i wnętrze pomieszczenia przed deszczem, gradem lub nadmierną ilością światła słonecznego emitowanego w porze letniej.

Firma anwis.pl zajmuje się dostarczaniem sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań z zakresu systemu rolet okiennych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij